Ιστορία

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης είναι το μεγαλύτερο πανεπιστημιακό ίδρυμα στην Ελλάδα. Ο αριθμός των εγγεγραμμένων φοιτητών/τριών είναι περίπου 58.000, υπάρχουν 41 τμήματα, τα οποία καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών πεδίων, ενώ ορισμένα από αυτά δεν υπάρχουν σε άλλα πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Το διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό απαρτίζεται από περισσότερους από 2000 καθηγητές και λέκτορες ενώ το υποστηρικτικό εκπαιδευτικό και τεχνικό προσωπικό αριθμεί 3500 μέλη. Η Πολυτεχνική Σχολή είναι μία από τις δώδεκα πανεπιστημιακές σχολές του ΑΠΘ και αποτελείται από επτά τμήματα.

Το Εργαστήριο Πληροφορικής, Προγραμματιστικών Μεθόδων και Ασφάλειας Πληροφοριακών Συστημάτων ανήκει στην Πολυτεχνική Σχολή. Ιδρύθηκε με προεδρική απόφαση το 1992 και έχει ως βασικούς στόχους την εκτέλεση ερευνητικών εργασιών στην πληροφορική και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δραστηριοτήτων των φοιτητών/τριών του Πολυτεχνείου.

Το εργαστήριο δραστηριοποιείται σήμερα σε αρκετούς ερευνητικούς τομείς, κυρίως μέσω των ερευνητικών δραστηριοτήτων των μελών του και μέσω ερευνητικών προγραμμάτων, έργων και μελετών που χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Ελληνικό Συμβούλιο Επιστήμης και Έρευνας, τη βιομηχανία κ.λπ.